Transplantace vlasových folikulů

Vlasová transplantace

Snaha o zachování vlasového porostu i v průběhu stárnutí je člověku vlastní již delší dobu. Metody, kterými se toho snažil docílit, se však naštěstí vyvíjejí. Generace našich prarodičů spoléhaly na metody kamuflážní- paruky, příčesky, “přehazovačky” vlastních vlasů apod. Později přišli na řadu různé podpůrné přípravky ve formě speciálních šampónů, sér, vlasových masek, doplňků stravy a dalších. S porozuměním mechanismů stárnutí vlasového folikulu je nyní možné podpůrnými přípravky a farmakologickou léčbou ztrátu vlasů výrazně zpomalit. Ultimátní metodou současnosti je vlasová transplantace – k dnešnímu dni jediná procedura, která dokáže obnovit růst vlastních vlasů na již holé pokožce hlavy. Nejlepších výsledků je dosaženo při komplexní péči o vlasový porost, a to jak před, tak i po vlastní transplantaci. Právě tento celostní přístup je hlavním zaměřením, a troufáme si říci, že i předností, naší kliniky.

Základní principy

Samotný proces vlasové transplantace se již za desetiletí, kdy je běžně užíván, také modifikoval. Různé metody představíme v následujícím odstavci, princip však zůstává stejný – odebrání vlasových štěpů (vlas i s folikulem s bezprostředně přiléhající tkání) ze zadní části hlavy a následně jejich přenesení na požadovaná místa, kde chceme docílit obnovy růstu vlasů. Vlasy po uchycení z větší části vypadají, ale z přenesených folikulů začnou růst po cca 3 měsících vlasy nové, dosahující kvality porostu zadní části hlavy.

Proč právě zadní část hlavy?

Příčinou plešatění je ve více než 90% tzv. androgenní alopecie, neboli plešatění vlivem vyšší citlivosti vlasových folikulů na testosteron. Tato citlivost není distribuována rovnoměrně a nejodolnější jsou právě vlasy zadní části hlavy, proto jsou také při postupném plešatění poslední, které vypadávají. Po jejich přenesení na jiná místa skalpu si tuto vlastnost zachovávají a efekt je proto (oproti běžným mýtům) dlouhodobý.


Metody transplantace vlasů

První transplantace vlasů se prováděly metodou FUT (folicular unit transplantation), kdy byl ze zadní části hlavy chirurgicky vyříznut souvislý pruh kůže s vlasy. Ten byl následně zpracován a rozdělen na vlasové štěpy. Po této metodě zůstávala zezadu na hlavě dlouhá lineární jizva. Přestože metoda je stále využívána, naše klinika (stejně jako většina ostatních ve světě) využívá metodu FUE (folicular unit extraction), kdy je speciálním přístrojem odebírán každý vlasový štěp zvlášť a vzniklé jizvičky (typicky tečky o průměru 0,8mm) nejsou na hlavě téměř patrné. Po odběru požadovaného množství štěpů následuje fáze transplantace, kdy jednotlivé štěpy ukládáme do vytvořených vpichů na požadovaných místech.

Jak tedy typická transplantace vlasů probíhá?

Vlasová transplantace je několikastupňový proces. Probíhá ambulantně na zákrokovém sálku v lokální anestezii. Probíhá většinou v průběhu jednoho dne, v případě většího množství folikulů lze provádět i výkon v průběhu dvou dnů.

Jak tedy typická transplantace vlasů probíhá?

  1. Oholení dárcovské části kštice – téměř vždy v zadní části vlasové kštice.
  2. Zakreslení nové vlasové linie ve spolupráci s pacientem.
  3. Aplikace lokální anestezie do dárcovské oblasti kštice.
  4. Odběr vlasových folikulů
  5. Aplikace lokální anestezie do oblasti implantace vlasových folikulů.
  6. Vytvoření kanálů do místa implantace vlasových folikulů.
  7. Implantace vlasových folikulů.
  8. Omytí a zakrytí dárcovské oblasti.

Během transplantace jsou plánované přestávky, obědová pauza je většinou mezi čtvrtou a pátou fází. Vše je individuální, podle toho, jak pacient toleruje průběh transplantace.

Je možná transplantace cizích, či umělých vlasů?

Bohužel nikoliv – transplantaci cizích vlasů tělo nepřijme a špatné zkušenosti jsou i s implantací vlasů umělých, které mohou způsobit (a to ve vysokém procentu) infekční komplikace. Transplantace vlasů proto zůstavá tzv. autotransplantací – přenáší se pouze vlasy vlastní.

Proč absolvovat transplantaci vlasů u nás neboli trend cestovat za transplantací.

Trendem v transplantaci vlasů se stalo cestování za zákrokem do zahraničí, především do Turecka. Na toto téma bylo napsáno mnoho textů, většina z nich ale právě na stránkách zprostředkovatelů této zdravotní turistiky, kterých např. po Praze naleznete více, než samotných klinik, které transplantace provádějí. Lákají především na nízkou cenu a vysokou zkušenost Turků v této oblasti.

Pokud podobný výlet plánujete i Vy, zvažte prosím předem několik následujících faktů. Nízká cena může být lákadlem, ale není všechno zlato, co se třpytí – spočítáte-li přidružené náklady, které Vám zprostředkovatel hradí (letenka, hotel, samotná konzultace ještě zde v ČR), zjistíte, že zákrok je opravdu výrazně levnější. Důvodů k tomu je více – často pracující se značně primitivnějšími manuálními přístroji, na rozdíl od sofistikovaných přístrojů, které běžně používají kliniky v ČR. Úroveň zdravotnictví jako takového je v Turecku všeobecně výrazně nižší, stejně jako hygienické standardy, což časně po výkonu porušujícím integritu kůže zvyšuje riziko infekčních komplikací.

Co se týče běžného argumentu o vyšším počtu provedených výkonů tureckými zdravotníky, i toto má svou daň – svůj pracovní čas totiž nerozptylují opakovanými kontrolami a konzultacemi pacientů po výkonu, což na naší klinice, jakožto chirurgové se zkušenostmi z fakultní nemocnice považujeme za zásadní součást péče o pacienta. Jakýkoliv výkon považujeme za závazek a je pro nás těžko představitelný model, že námi ošetřený klient odletí na jiný kontinent a další péče se minimalizuje na několik zaslaných fotografií.

Objednejte se k nezávazné konzultaci

V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Učinit tak můžete prostřednictvím našeho objednávkového systému.

Objednat