Terapie hyperhidrózy – nadměrného pocení

Hyperhidróza se projevuje zvýšeným vylučováním potu nad hranici normy. Pocení je normálním termoregulačním mechanismem lidského organismu, určité oblasti lidského těla se potí více než jiné – typicky dlaně, plosky nohou, obličej a podpaží. Patologickým, neboli chorobným, se stává, když člověku způsobuje emoční tíseň, omezuje ho v pracovní sféře a v mezilidských interakcích.

Příčiny hyperhidrózy jsou různé, častější je idiopatická hyperhidróza, které příčinu neznáme, často má emoční podíl. Sekundární hyperhidróza je ta, která je způsobena jiným onemocněním (například zvýšená funkce štítné žlázy, feochromocytom, různé neurologické nebo i maligní onemocnění) a řešení primárního onemocnění často řeší i sekundární hyperhidrózu. Proto by měla být hyperhidróza způsobena jiným onemocněním nejdříve vyloučena specialistou.

Terapie hyperhidrózy je různorodá. Pacienti s hyperhidrózou často zkoušejí různé metody odstranění nadměrného pocení – počínaje komerčními antiperspiranty, přes antiperspiranty z lékáren až k využití iontoforézy. V Eternal Clinic využíváme aplikaci botulotoxinu přímo do oblasti zvýšeného pocení. Nejčastějším místem ošetření metodou aplikací botulotoxinem je podpaží – hyperhidróza se v této oblasti označuje jako axilární.

Proč právě botulotoxin?

Botulotoxin je toxin produkovaný bakterií Clostridium botulinum, nicméně v estetické medicíně se používá v ředěné formě na denní bázi včetně léčby axilární hyperhidrózy. Botulotoxin působí na synapsi receptorů nervů, v případě mechanismu zástavy pocení je zde kontakt vegetativního nervu s potní žlázou. Lidově řečeno botulotoxin zastaví přenos signálu z tohoto nervu na potní žlázku. Aplikace botulotoxinu proto zastaví pocení téměř úplně. Efekt je dlouhý, nicméně ne trvalý. Trvá přibližně 6 měsíců, liší se individuálně, aplikaci je nutno po čase opakovat.

Jak ošetření probíhá?

Pro zobrazení plochy se používá Minorův test – aplikací jodového roztoku a škrobu zobrazíme plochu kůže, která se nadměrně potí – podle toho se pak podkožně aplikuje injekční botulotoxín. Samotná aplikace botulotoxínu je rychlá a bezbolestná, trvá asi 20 – 30 minut. Ošetření je ambulantní, lze použít místně znecitlivující krém.

Objednejte se ke konzultaci

V případě zájmu o ošetření nadměrného pocení se neváhejte objednat prostřednictvím našeho objednávacího systému.

Objednat