Komplexní léčba alopecie

Alopecie (neboli plešatění) je onemocnění postihující vysoké procento mužů i žen. Ztráta vlasů je problém, který v současnosti řeší daleko více lidí než v minulosti. Péče o vzhled totiž nezahrnuje pouze péči o obličej a tělo, vlasy jako takové jsou vnímány jako důležitá součást sebevědomí člověka. Vznik alopecie je multifaktoriálně podmíněn. Mimo sekundární, tedy jinou nemocí podmíněnou alopecii, se nejčastěji setkáváme s alopecii primární, která je geneticky podmíněna, a častěji se vyskytuje u mužů. Nemoci, které způsobují alopecie jsou nejčastěji onemocnění štítné žlázy, dysbalance pohlavních hormonů, nedostatek železa, nebo jiné. Velký vliv na ztrátu vlasů má také stres, v dnešní době je s alopecii spojován také virus SARS-CoV2, který způsobuje onemocnění COVID-19.

U geneticky podmíněné, tzv. androgenní alopecie je vzorec řídnutí a vypadávání vlasů u mužů a žen rozdílný. U mužů se projevuje procesem v oblasti koutů a posunem vlasové linie směrem dozadu a současně řídnutím a vypadáváním vlasů v oblasti vortexu (tzv. kolečko). U žen je proces odlišný. Projevuje se řídnutím v přední části kštice, vlasová linie se většinou neposouvá.

Mezi specifické nosologické jednotky patří alopecia areata, anagenní a telogenní efluvium, které patří do rukou odborníků v oblasti dermatovenerologie.

Diagnostika

Vstupní vyšetření patří do rukou odborníka. Začíná pečlivou anamnézou a klinickým vyšetřením lékaře pomocí speciálního přístroje – trichoskopu. V anamnéze se snažíme odhalit jiné nemoci, které by mohli způsobovat alopecii, dále zkoumáme rodinnou historii a výskyt alopecie ve vaší rodině. Léky, které užíváte můžou také způsobovat plešatění.

Trichoskop je speciální kamera, která nám umožní podívat se na vaše vlasy zblízka. Pomocí trichoskopu jsme schopni odhalit změnu terminálních (vyzrálých) vlasů na androgeneticky změněné vlasy, diagnostikovat tak genetickou alopecii a odlišit ji od jiných forem alopecie.

Součásti vyšetření je i laboratorní vyšetření krve, kde zkoumáme hladiny hormonů, makro a mikroelementů. Dle toho je indikováno eventuální vyšetření příslušným specialistou v případě nalezení patologických hodnot v krevních odběrech.

Léčba

Léčba je multimodální – zahrnuje jak konzervativní metody (neoperační), tak i metody operační, které zahrnují transplantaci vlasových folikulů (tzv. nastřelení vlasů). Metody se kombinují, nelze se opírat pouze o transplantaci vlasů, která je v současnosti velice žádaná. Konzervativní a farmakologická terapie zpomaluje progresi alopecie a je nedílnou součásti léčby alopecie.

Mezi konzervativní způsoby léčby alopecie patří:

• Speciální šampony, kondicionéry a séra – s obsahem trioxidilu ve formě liposferických mikroemulzí mají trojitý účinek než běžné šampony proti vypadávání vlasů

• Lokální aplikace 2% nebo 5% roztoku minoxidilu – jedná se o vazodilatátor, který rozšiřuje cévy v oblasti vlasových folikulů a zlepšuje prokrvení, čímž podporuje růst vlasů

• Farmakologická terapie – užívání perorálních tablet s obsahem finasteridu – jedná se o blokátor konverze testosteronu na jeho účinnou formu, která způsobuje vypadávání vlasů. Dávka k terapii alopecie je minimální a nežádoucí účinky jsou téměř nulové.

• Vlasová mezoterapie – injekční aplikace koktejlů s růstovými faktory a výživovými doplňky do alopeticky změněné oblasti kštice. K aplikace se často používá mikrojehličkový injektor. Více informací viz zde.

• Plasmaterapie – aplikace krevní plazmy, která má do oblasti alopecie aplikovat růstové faktory z krve, metoda má sporné výsledky a je aplikována individuálně.

• Metoda Regenera Activa – aplikace růstových faktorů z bazální vrstvy kůže, kde se nachází buňky, z kterých vznikají vlasové folikuly. Více informací viz zde.

Operační léčba alopecie zahrnuje autotransplantaci vlasových folikulů. Pro více informací viz samostatná kapitola.

Léčba alopecie je dlouhodobá a téměř ve všech případech trvalá. Jednotlivé metody konzervativní léčby alopecie jsou aplikovány opakovaně. Výsledek terapie je vždy viditelný řádově až po několika měsících. Proto jsou pacienti u nás dispenzarizovány (sledovány) a kontroly jsou pravidelné. I po transplantaci vlasových folikulů je nutné pacienta sledovat, abychom zachytili eventuální další prohlubování alopecie na jiných místech kštice.

Objednejte se k nezávazné konzultaci

V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Učinit tak můžete prostřednictvím našeho objednávkového systému.

Objednat